HTML a CSS na www stránke - aké technológie používajú dodávatelia web stránok?

 

Pri výbere dodávateľa www stránky by mala firma skúmať, aké technológie a na akej úrovni používa dodávateľ. O každej z nižšie uvedených technológií je množstvo odbornej technickej literatúry.

 

HTML a XHTML

html xhtml
 
 

V súčasnosti sa používa novšie XHTML, ktoré je upravenou variantou HTML a je kompatibilné so systémami založenými na XML. Značkovací jazyk XHTML štruktúruje texty a iné prvky tak, že ich možno zobraziť v internetovom prehliadači a budú im lepšie rozumieť aj iné aplikácie.

Vo forme HTML kódov sa realizuje napr. aj výmena partnerských odkazov na www stránky.

 

Cieľom XHTML je tvorba viac štandardizovaných www stránok, kompatibilných s inými systémami, ktoré zobrazujú obsah, napr. čítačky pre slepcov, PDA zariadenia, mobilné telefóny atď.

 
 
css CSS štýly (kaskádové štýly) pomáhajú HTML definovať vzhľad www stránky. Slúžia najmä na nastavenie textu a rozvrhnutie www stránky. Výhodou štýlov je, že oddeľujú obsah od formy. HTML určuje štruktúru, CSS vzhľad.
 

 

Vďaka tom môže byť obsah www stránky prehliadaný aj na alternatívnych zariadeniach. Pri úpravách napr. druhu písma na stránke sa zmena spraví len jeden krát v štýloch, čím sa ušetrí veľa času a celá správa web stránky sa zefektívni. Ďalšou výhodou je, že www stránky navrhnuté v XHTML a CSS sa rýchlejšie načítavajú ako www stránky vytvorené pomocou HTML tabuliek.

 

  • Doplnkové technológie (Plug-iny) sú prepojené s prehliadačom stránky a zabezpečujú pustenie zvuku, videa, či iných multimédií. Plug-in treba nainštalovať, aby sme ho mohli použiť. Poznáme tieto plug-iny – prehrávače multimédií: Macromedia Flash, WindowsMedia Player, QuickTime Player, RealPlayer.

 

  • JavaScript je programovací jazyk zabudovaný do internetového prehliadača. Používa sa k oživeniu stránky napr. s pohyblivými obrázkami, pri zbieraniu údajov do formulárov, otváraní vyskakovacích (popup) okien, tvorbe pohyblivého textu na okraji okna prehliadača atď. Nevýhodou je, že prehliadače majú rôznu podporu JavaScriptu, niekedy je jeho použitie pri blikajúcom texte na stránke otravné a kazí celkový vzhľad.

 

  • Serverové skripty prepájajú www stránku s databázou alebo aplikáciou, vďaka čomu možno web stránku prispôsobiť rôznym používateľom a ponúkať dynamické stránky. Skripty sa nachádzajú na serveri, kde je umiestnená aj www stánka.

 

  • Poznáme tieto skriptovacie jazyky: PHP, ASP, CGI, JSP, ColdFusion. Často sa používa PHP – má otvorený zdrojový kód (open source), je vhodný na bežné stredne veľké www stránky (známa je open source kombinácia PHP+ MySQL databáza + webserver Apache).

 

  • Pre náročnejšie a rozsiahle www stránky (s prepojením elektronického obchodu, skladového hospodárstva, účtovníctva) sa odporúča použiť iné jazyky, ktoré sú však drahšie, ale prinášajú viaceré výhody spolu s profesionálnou zákazníckou podporou.  
 

Doporučenie pre administrátorov web stránok:

zdrojový kód

Zdrojový kód Vašich stránok môže byť 100% bez chyby, ale pokiaľ nie sú Vaše stránky optimalizované, k získaniu prvých miest vo výsledkoch vyhľadávania Vám bezchybný zdrojový kód nepomôže.

Rady pre SEO optimalizáciu nájdete tu - reklama.biznisweb.sk/rady

 


Staňte sa fanúšikom BiznisWebu:


podnikanie-blog.sk, podnikanie na internete, blog o podnikaní na internete Biznisweb tvorba www stránok na Google + Biznisweb tvorba www stránok na Facebooku
Biznisweb tvorba stránok na Twitteri Biznisweb tvorba web stránok na YouTube Biznisweb RSS


 

Tvorba www stránok, skúška ZADARMO. Radi Vám pomôžeme pri tvorbe web stránky.

Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Tvorba www stránok, weby, eshopy. Vytvorte si web stránku cez BiznisWeb.


Kontakt